Kutse emakakaelavähi sõeluuringule

Kutse emakakaelavähi sõeluuringule

Emakakaelavähk on maailmas kõige enam levinud naissuguelundite pahaloomuline kasvaja. Eestis on nii emakakaelavähi esinemissagedus kui ka suremus üks kõrgemaid Euroopas. Igal aastal haigestub Eestis emakakaelavähki umbes 150 naist. Kõrge esinemissageduse üheks põhjuseks on Eesti naiste madal (alla 50%) osalemine sõeluuringus, mistõttu avastatakse emakakaelavähk hilises staadiumis.

2023 aastal kutsutakse Next Fertility Nordic kliinikusse emakakaelavähi sõeluuringule naisi (sh ravikindlustamata) sünniaastatega 1958, 1963, 1968, 1973, 1978, 1983, 1988, 1993.. Uuringul osalemine on TASUTA.

Emakakaelavähi peamiseks tekitajaks on inimese papilloomiviirus (HPV – Human Papilloma Virus), mis levib naha ja limaskestade kokkupuutel, sealhulgas sugulisel teel. Kui naine nakatub HPV teatud tüüpidega, võivad emakakaela rakkude kasvus tekkida muutused, sealt edasi vähieelsed seisundid ja emakakaelavähk. See protsess on tavaliselt pikk ja võib kesta isegi 10–25 aastat. Kõrge riskiga viirusetüvede olemasolu organismis saab avastada uuringuga, mida nimetatakse HPV uuringuks. Regulaarne HPV-testi tegemine on oluline, sest tavaliselt ei tekita emakakaela rakumuutused ega vähieelsed seisundid muutusi naise enesetundes.

HPV uuringu meelespea ja läbiviimine:

• HPV uuringu andmine sarnaneb günekoloogilise läbivaatusega, mille käigus võetakse väikese harjakesega proovimaterjal.

• Proov võetakse emakakaela limaskestalt ja kanalist, mida seejärel uuritakse laboris.

• Kõige sobivam on uuringuproovi anda menstruatsioonitsükli 10.–20. päeval.

• Protseduur on valutu!

NB! Proovi ei saa võtta menstruatsiooni ajal.

Sõeluuring on tervete inimeste uuring, mis aitab kasvaja teket ennetada või varakult avastada enne, kui haigus on hakanud organismis levima ja kaebusi tekitama. Selline tegevus aitab alustada õigeaegset ravi, päästa elusid ning hoiab oluliselt inimese elukvaliteeti. Alates 2021. aastast on sõeluuringutele oodatud ka sihtrühma kuuluvad ravikindlustamata naised 

Uuringule registreerimiseks palume võtta ühendust info@ivfnordic.com või +372 607 0017 ja broneeri aeg meie kogenud ämmaemandate vastuvõtule. Uuringul osalemine on TASUTA.

Kõik uuringute teostavad tervishoiuasutused ja kontaktid leiab Eesti Haigekassa kodulehelt.

Kasutatud infomaterjale:

https://soeluuring.ee/emakakaelavahk/ 

Võta ühendust!