Samantha lugu: munarakkude külmutamine

Samantha lugu: munarakkude külmutamine

Next Fertility Nordic kliiniku embrüoloog Samantha Wake jagab isiklikku kogemust oma munarakkude külmutamisest. Põhjused, protsess ja tagajärjed.

Miks ma kaalusin munarakkude külmutamist?

Olen alati olnud teadlik tõsiasjast, et meie viljakus vanusega väheneb. Oma tööl näen iga päev inimesi, kes näevad suurt vaeva rasedaks jäämise nimel. Ma tean, et viljatus puudutab pea iga 6. paari ja seetõttu soovisin ise seda probleemi ennetada. Kui ma asusin tööle Next Fertility Nordic kliinikus ja nägin siinset töökorraldust ja meditsiinipersonali, siis tekitas see minus suurt usaldust ning ma hakkasin tõsiselt kaaluma oma munarakkude külmutamist. Tean, et meie IVF labor on spetsialiseerunud munarakkude külmutamisele.

samantha
Samantha kogemus

Testisin mõned aastad tagasi oma Anti-Mülleri hormooni (AMH) ja see oli minu vanusekategooria normaalväärtuse alumises otsas. Samuti tean, et minu perekonnas esineb varajast menopausi, nii et ka mõjutas mu otsust. Otsustasin enne 30-aastaseks saamist munarakkude külmutamise protseduuri läbi teha.

Kui kaua kestis ettevalmistusprotsess?

Käisin günekoloogi konsultatsioonil, kus hinnati minu viljakust ja määrati järgmised analüüsid:

TSH, fT4, fT3, TPO Ak, D-vitamiin, LH, FSH, östrogeen, progesteroon, prolaktiin, DHEAS, vaba androgeenide indeks, AMH.


Kuna mu mentsruaaltsükkel oli endiselt ebaregulaarne, käisin ka paaril korral ultraheliuuringul, kus arst nägi, et minu munasarjas kasvas tsüst. Kuna enne munasarjade stimulatsiooni alustamist ei tohiks munasarjas tsüste olla, siis pandi minu ravitsükkel mõneks kuuks ootele.

Enne ravitsükli algust tehti mulle ka nakkushaiguste analüüsid (vereanalüüs): HIV, B-hepatiidi, C- hepatiidi suhtes ja emakakaela analüüsid: klamüüdia, gonorröa ja trihhomonoos.

Enne ravi alustamist allkirjastasin ka nõusoleku munarakkude külmutamiseks.

emakas

Kuidas munasarju stimuleeritakse?

folliiklid

Munasarjades asuvad folliiklid, mille sees küpsevad munarakud. Tsükli esimesel päeval käisin ultraheliuuringul, kus arst kontrollis minu antraalsete folliiklite arvu (AFC), mis oli 15. Antraalsete folliiklite arv aitab arstil ligikaudselt prognoosida palju munarakke võiks korraga küpseda.

Folliikuleid stimuleeriva hormooni (FSH) raviannuse otsustas arst minu vanuse, AMH ja AFC põhjal. Mulle kirjutati retseptid, et saaksin apteegist välja osta ravimid Gonal F ja Provera (suukaudsed tabletid).

Next Fertility Nordic kliiniku õed ja ämmaemandad õpetasid mulle ravimite manustamist ja nende süstimist. Ka antud õpetusvideo oli kasulik:

pildid protseduurist

Ravimite kasutamisega alustasin menstruaaltsükli teisel päeval: hommikul tabletid ja õhtul süst.

Esimest korda oli ennast süstida veidi kummaline tunne. Esmalt võttis aega, et süst „lihtsalt ära teha“. Edaspidi, kui olin nõela sissetorkamise tundega harjunud, muutus see lihtsamaks.

Pärast 4-päevast ravimite manustamist ja süstimist määrati mulle aeg ultraheliuuringule, et arst saaks hinnata minu munasarjas kasvavate folliiklite suurust. Jätkasin süstimisega veel 4 päeva ja siis tehti uus ultraheliuuring. Kuna minu folliiklid kasvasid väga hästi ja olid üsna suured, siis piisas mulle stimulatsiooniks miinimum arv päevi (9 päeva). Küpset munarakku sisaldavad tõenäoliselt ainult folliiklid, mis on suuremad kui 1,5 mm. Väiksemad folliiklid võivad sisaldada ebaküpset munarakku või üldse mitte.

folliiklid

Munarakkude lõplikuks üheaegseks küpsemiseks peab tegema spetsiaalse süsti trigger (Diphereline), mida peab manustama väga täpsel ajal. Kuna töötan kliinikus, siis palusin oma meditsiiniõest kolleegil/sõbral, et ta teeks mulle selle süsti (see kujutas endast 2 süstepulbrit, mis oli vaja segada viaalis sisalduva lahusega). Kuna minu munarakkude kogumine oli planeeritud esmaspäeva hommikuks kella 8.30-ks, siis oli vaja teha trigger süst laupäeva õhtul kell 20.30.


Mis toimus protseduuri päeval?

Saabusin kliinikusse enne plaanitavat protseduuri midagi söömata-joomata ja täitsin operatsioonieelse ankeedi. Panin selga kliiniku poolt antud riided ja jäin palatisse ootele. Õde paigaldas mulle veenikanüüli (pole just kõige toredam protseduur, aga kestab vaid hetke). Seejärel arutas anestesioloog minuga minu terviselugu. Mind viidi operatsioonisaali, kus ma pidin ütlema oma nime ja seejärel heitsin pikali operatsioonilauale. Veenikanüüli kaudu manustati mulle ravimit, mille abil uinusin umbes 20 minutiks.

protseduuripäev, munarakkude külmutamise kliinik
Samantha kliinikus Next Fertility Nordic

Operatsiooni ajal aspireerib arst munasarjades asuvaid folliikleid, kasutades selleks ultraheliandurit, mille külge on kinnitatud nõel. Follikulaarvedelik kogutakse spestiaalsetesse katseklaasidesse, mille opisaali õde annab laboritöötajale. Kokku aspireeriti minult 24 folliiklit. Laboris uuris minu kolleeg embrüoloog mikroskoobi all follikulaarvedelikku ja kogus sealt kokku kõik munarakk-kumulus kompleksid (oocyte-cumulus-complexes, COC) – kokku 16. Seejärel munarakke loputati ja asetati IVF söötmesse ning CO2 ja O2 gaasidega varustatud inkubaatorisse.

Peale operatsiooni lamasin/istusin taastumisruumis ning mulle toodi juua ja süüa. Mõned inimesed tunnevad pärast protseduuri ennast rohkem väsinuna ja võivad pikemalt pikutada, kuid minul ei kulunud taastumiseks kaua aega.


Mis sai munarakkudest?

Umbes tund peale operatsiooni eraldas embrüoloog munarakud ümbritsevatest kumulus-rakkudest ja hindas minu munarakkude küpsust. Külmutati ainult küpsed munarakud (minu puhul 14 munarakku).

Külmutamise käigus pannakse munarakud spetsiaalsesse külmutuslahustesse ja seejärel asetatakse külmutuskõrte peale. Külmutatud munarakke säilitatakse spetsiaalsetes vedela lämmastikuga täidetud tünnides, kus on tagatud nende säilitamiseks stabiilsed tingimused (–196 kraadi C).

tulevased potentsiaalsed beebid, munarakud
inimese munarakud

Millised on selle teenusega seotud rahalised kulud?

biobank
Biopanga labor

Eesti Haigekassa ei hüvita munarakkude külmutamist sotsiaalsetel näidustustel (kompenseeritakse munarakkude külmutamine meditsiinilistel põhjustel). See tähendab, et analüüsid, ravimid ja protseduuri eest tuleb tasuda ise. Munarakkude säilitamine võib aja jooksul osutuda üsna kulukaks, aga samas on see nagu investeering ja võib pikas perspektiivis ennetada korduvaid IVF ravitsükleid ja doonormunarakkude kasutamist. Loodetavasti toetab tulevikus rohkem ettevõtteid noori naistöötajaid, kes soovivad oma viljakust säilitada ja otsustavad oma munarakud külmutada.

Mis saab edasi?

Mina säilitan oma munarakke Next Fertility Nordic biopangas. Kui mul ei õnnestu tulevikus mingil põhjusel loomulikul teel rasedaks jääda, siis saan vajadusel läbida kehavälise viljastumise ja kasutada seejuures enda varasemalt külmutatud munarakke. Kuna mul on kehtiv haigekassa kindlustus, siis kataks minu viljatusraviga seotud kulud kuni 41. aasatseni Eesti Haigekassa. Kehavälise viljastamise käigus sulatatakse minu varasemalt külmutatud munarakud üles ja viljastatakse ICSI meetodi abil. Loodetavasti arenevad munarakkudest terved balstotsüstid, mida saab mulle siirdada.

Kui ma peaksin tulevikus otsustama, et külmutatud munarakke ei ole vaja kasutada, siis saan ma paluda need lihtsalt ära hävitada või annan oma nõusoleku nende kasutamiseks hilisemas uurimistöös/väljaõppel.

kliinik inimese munarakkudele
kliinik protseduurid peredele