“Imetamisnõustaja juurde võib ka pöörduda kindlustunde saamiseks, et teed kõike õigesti,” ütles ämmaemand Kelli Kade.
Imetamine on ainulaadne suhe ema ja lapse vahel, kuid iga suhte loomine võtab aega ning vajab mõnikord ka lisatuge. Milliseid probleeme imetamisel tekib ning kuidas neid lahendada, räägib viljatusravikliiniku Next Fertility Nordic ämmaemand Kelli Kade.
Iga kogemus on ainulaadne
Kade sõnul vajatakse nõu imetamise osas kõige rohkem siis, kui beebi on alles sündinud ning imetamisega alles alustatakse. Kindlasti ei vasta ämmaemanda hinnangul tõele arvamus, nagu oleks imetamine probleemiks vaid esimese lapse ilmale toomisel ning järgmiste lastega selliseid muresid enam ei teki.
“Iga imetamiskogemus on ainulaadne, olenemata sellest, mitme lapse vanem juba ollakse. Ema võib olla ebakindel nii esimese kui ka näiteks kolmanda lapse imetamisel,” märkis ämmaemand.
Imetamisega seotud raskusi võib põhjustada näiteks lapse suur kaalukadu ning sellest tulenevalt õigete toidukoguste arvutamine, aga ka mure selle pärast, kas laps saab ikka piisavalt rinnapiima. “Samuti võib esineda probleeme rindadega: näiteks on sissetõmbunud ja/või lamedate rinnanibude korral last keerulisem rinnale saada,” rääkis Kelli.
Muresid on erinevaid
Sellistel juhtudel on abi professionaalsest imetamisnõustajast, kes tekkinud murede korral nõu annab ning aitab muuhulgas leida ka mugavaima ja parima imetamisasendi. Samuti võib imetamisnõustaja poole pöörduda, kui emal on tarvis abi piimapaisu leevendamise, ravi ja ennetamise osas.
“Imetamisnõustaja poole võiks pöörduda ka siis, kui emal on tekkinud nibulõhed või on kahtlus rinnapõletikuks, samuti siis, kui esineb kaebusi imetamise ajal tekkiva valu või ebamugavustunde osas,” tõi ämmaemand Kelli välja.
Kuid imetamisnõustaja nõuanded ei piirdu vaid imetamise ja beebidega: tegelikult saab spetsialist abistada ka siis, kui on soov last rinnast võõrutada. “Imetamisnõustajalt on võimalik saada ka toitumissoovitusi, nõustamist vitamiinide ning soovitusi lapse ja ema unerežiimi osas,” rääkis Kelli.
Võib pöörduda ka korduvalt
Ükski eelnimetatud põhjus ei ole Kelli sõnul tähtsam kui teine, kuna igasugune imetamismure võib negatiivselt mõjutada nii ema kui last. “Imetamisnõustaja juurde võib ka pöörduda kindlustunde saamiseks, et teed kõike õigesti. Samuti on naine oodatud vastuvõtule korduvalt, kuniks tunneb, et koostöö tema ja lapse vahel on soovitud tasandil,” sõnas ta.
Värskelt emaks saanud naise jaoks võib abi otsimine olla emotsionaalselt raske. Väga sageli võib emadel esineda pettumustunnet, kuidas nii loomulik tegevus nagu imetamine lihtsalt ei õnnestu. “Kindlasti ei tasu meelt heita, kui imetamine alguses ei õnnestu. Juba vastuvõtule tulles oled imetamise õnnestumiseks teinud olulise sammu,” julgustas ämmaemand Kelli Kade.
Professionaalsele imetamisnõustamisele on võimalik tulla, registreerides end viljatusravikliiniku Next Fertility Nordic ämmaemandate vastuvõtule. Endale sobivaima aja saad mugavalt broneerida siin.