Sugurakkude säilitamine

Õigel ajal külmutatud sugurakud võib olla võimalus tulevikus pere loomiseks.

Sugurakkude säilitamine

Next Fertility Nordic biopangas on võimalik naistel ja meestel külmutada ja säilitada oma sugurakke.

Millistel põhjustel munarakke ja seemnerakke külmutatakse?

 • Meditsiinilised: soovitatav enne keemia- või kiiritusravi, teatud günekoloogiliste haiguste korral. Munarakkude külmutamine meditsiinilistel näidustustel kooskõlastatakse raviarstiga;
 • Sotsiaalsed: pereplaneerimise edasi lükkamine, soodumus munarakkude reservi languseks, sobiva partneri puudumine, soov saada bioloogiline järglane hilisemas vanuses;
 • Eetilised: soov külmutada ja säilitada pigem sugurakke, mitte embrüoid.

Sugurakke säilitatakse spetsiaalsetes vedela lämmastikuga täidetud säilitustünnides, kus  on tagatud stabiilsed rakkudele sobilikud tingimused (-196 C).

Next Fertility Nordicul on pikaaegne kogemus sugurakkude ja embrüote säilitamisel.

Munarakkude külmutamine

Naise viljakuse peamiseks mõjutajaks on tema vanus. Kuna munarakkude arv ja kvaliteet hakkab langema 30. eluaastate alguses ning väheneb oluliselt peale 35. eluaastat, siis on soovitatav munarakud külmutada enne seda.

Kuna munarakke elu jooksul juurde ei teki, siis on väga oluline teadvustada, et naise eluviisidel ja meid ümbritseval keskkonnal on oluline mõju munarakkude kvaliteedile.

Soovitame munarakke külmutada 2-3 korda, et suurendada tõenäosust külmutatud rakkude abil lapse saamist hilisemas vanuses.

Kuidas toimub munarakkude külmutamine?

Munarakkude külmutamiseks kasutatakse piisavalt madala ja ühtlase temperatuuri jaoks vedelat lämmastikku. See tagab head tingimused munarakkude külmutamiseks ja sulatamiseks.

 • Meie naistearsti vastuvõtul teostatakse esmalt vajalikud uuringud ja analüüsid. Kui munarakkude külmutamine ei ole naisele vastunäidustatud, siis pannakse paika individuaalne raviplaan.
 • Munarakkude külmutamisele eelneb munasarjade stimulatsioon, mille käigus küpseb keskmiselt 10-15 munarakku. Munasarjade stimulatsioon kestab tavaliselt 2 nädalat ning selle aja jooksul peab käima 2-3 korda naistearsti vastuvõtul, kes kontrollib ultraheliuuringu abil munasarjade ettevalmistust.
 • Munarakud võetakse välja lühikese (10-15 min) protseduuri käigus, milleks kasutatakse kerget anesteesiat.
 • Saadud munarakud vaadatakse üle laboris ning seejärel külmutatakse. Tänapäeval kasutatakse munarakkude külmutamiseks kiiret ja efektiivset vitrifikatsiooni meetodit, mis tagab rakkude hea elulemuse peale sulatamist.
 • Next Fertility Nordic embrüoloogidel on pikaaegne kogemus munarakkude külmutamisel ja tavaliselt säilib peale sulatamist >95% munarakkudest.

Millal ja kuidas saab säilitatud munarakke kasutada?

Kui lapse saamine hilisemas vanuses loomulikul teel ei õnnestu, siis on võimalik kasutada varasemalt külma pandud munarakke ja viljastada need kehaväliselt (in vitro fertilization, IVF).

Munarakkude külmutamine ei garanteeri lapse sündi, kuid nooremas eas külmutatud munarakkude kasutamine hilisemas viljatusravis suurendab oluliselt ravi õnnestumist ja terve lapse sündimise tõenäosust.

Tavaliselt vajavad üle 43. aastased naised lapse saamiseks doonormunarakke. Kui naine on eelnevalt lasknud munarakud külma panna, siis on tal võimalik kasutada enda munarakke ja saada oma bioloogiline järglane.

Seemnerakkude külmutamine

Meestel soovitame seemnerakke külmutada ja säilitada meie biopangas viljakuse säilitamise eesmärgil. Next Fertility Nordic biopank tagab selleks stabiilsed tingimused. Esmalt soovitame meestel teha spermaanalüüs – esmane viljakuse baasuuring, et teada saada enda viljakuse kohta.

Millisel juhul peaksid mehed kaaluma seemnerakkude külmutamist?
 • Sobiva partneri puudumisel, sooviga saada laps peale 40. eluaastat
 • Enne keemia- või kiiritusravi
 • Kui töökeskkond igapäevaselt on viljakust kahjustava loomuga
 • Enne sõjapiirkonda minemist

Mis mõjutab mehe seemnerakkude kvaliteeti?

Seemnerakkude kvaliteeti võib negatiivselt mõjutada suitsetamine, teatud ravimid, liigne alkoholi ja kohvi tarbimine, ülekaal, ohtlikud ained keskkonnas, stress. Lisaks on meestel soovitatav vältida autodes istmesoojendust, kuuma vanni, sülearvuti hoidmist süles ja mobiilitelefoni kandmist taskus.

Seemnerakud arenevad 3 kuulise arengutsükliga ning mehe tervislikud eluviisid võivad aidata kaasa spermogrammi tulemuste paranemisele.

Dr. Ailen Aluri

Dr. Ailen Aluri

Viljatusravi ja günekoloogia, vastutav arst
Dr. Helen Liis

Dr. Helen Liis

Viljatusravi ja günekoloogia
Dr. Kristiina Piirisild

Dr. Kristiina Piirisild

Viljatusravi ja günekoloogia