Milliseid juhiseid tasuks raseduse planeerimisel järgida? Foto: Canva
Rasestumine sõltub väga paljudest teguritest ning võib erinevatel juhtudel võtta aega rohkem või vähem. Teatud soovitusi järgides on aga võimalik rasestumise tõenäosust suurendada ning rasedusega kaasnevaid riske vähendada. Milliseid juhiseid tasuks raseduse planeerimisel järgida?
Vaata üle harjumused
Erinevate uuringutega on teaduslikult tõestatud, et kahjulikud elustiiliharjumused, nagu alkoholi, kofeiini või nikotiini liigtarvitamine, mõjutavad nii tulevase ema kui isa viljakuse taset.
Seega tuleks mõlemal tulevasel lapsevanemal esmalt heita pilk oma igapäevategemistesse ning kriitilise pilguga hinnata, kuidas tervisele kahjulikke elustiiliharjumusi muuta.
Olulisel kohal on ka liikumisharjumused — nimelt on rasvumine sageli ebaõnnestunud rasestumise põhjuseks, mida aitaks ära hoida kasvõi paariprotsendiline kaalulangetus. Nii mehe kui naise kehamassiindeks võiks jääda vahemikku 18,5–24,99.
Lisaks viljakuse paranemisele parandavad õiged toitumisharjumused ja sagedasem liikumine inimese üleüldist tervislikku seisundit, vähendades näiteks südame-veresoonkonna haigustesse või diabeeti haigestumise riski.
Kuna mehe seemnerakud arenevad 3-kuulise arengutsükliga, võivad tervislikud eluviisid aidata sperma kvaliteeti veidi parandada. Seda enam on oluline, et raseduse planeerimist alustataks varakult ja teadlikult, võttes sealjuures arvesse võimalikke riske.
Foolhappe tarvitamist võiks alustada juba raseduse eel
Nii raseduse eel kui ajal mängib olulist rolli foolhape ehk B9-vitamiin, mida soovitatakse hakata tarvitama juba kolm kuud enne võimalikku viljastumist. Nimelt võib foolhappe puudus põhjustada loote kaasasündinud väärarenguid, sealhulgas näiteks seljaaju sopistumist või häireid suulae kujunemisel.
Foolhapet on soovituslik tarvitada 400–500 µg päevas ning sageli soovitatakse seda võtta koos teiste B-grupi vitamiinide ja C-vitamiiniga. Näiteks aitab B12-vitamiin foolhappel paremini imenduda ning on väga oluline loote aju arengu jaoks. Foolhapet leidub hulganisti ka meie toidulaual, sealhulgas rohelistes köögiviljades nagu spinat, lehtsalat või petersell, aga ka teraviljatoodetes.
Jälgi oma tsüklit
Rasestumise jaoks on vajalik ovulatsioon, mis tähendab, et väga oluline on jälgida oma menstruaaltsüklit ning veenduda, millal on suurim tõenäosus rasestumiseks. Seega võiks juba varakult hakata oma tsüklit teadlikult jälgima — seda saab mugavalt teha mõne telefonirakenduse või tavapärase kalendri abil.
Isegi kui menstruaaltsüklis esineb häireid, see on ebaregulaarne või ovulatsiooni ei toimu, ei tasuks veel meelt heita — tänapäeval on väga palju võimalusi, kuidas kauaoodatud unistus siiski teoks teha. Enamus viljakusprobleemidega paaridest õnnestub rasedaks jääda mõne kehavälise viljastamise protseduuri abil, seega on tõenäosus unistuse täitumiseks väga suur.
Ämmaemanda visiit enne lapseootust tuleb ainult kasuks
Enne lapseootele jäämist on soovituslik konsulteerida ka oma perearsti või ämmaemandaga, kes oskavad anda head nõu ning kontrollivad soovi korral vajalikke tervisenäitajaid.
Next Fertility Nordicu viljatusravikliinikus töötavad tublid ämmaemandad, kes jagavad soovitusi ning nõustavad oluliste küsimuste ja kõikvõimalike murekohtade osas.
Kui rasestumine pole seni õnnestunud, on võimalik tulla ka viljatusraviarsti, günekoloogi või androloogi vastuvõtule, kelle abiga saab mõõta viljakuse taset ning pidada nõu, kuidas viljastumise tõenäosust suurendada.