Kuni pooled viljatusjuhtumitest on seotud meessoost partneriga. Viimased uuringud näitavad, et kuni 30%-l normaalsete standardsete spermaparameetritega meestest esineb suurenenud oksüdatiivse stressi tase. See tähendab, et kui mehele teha ainult tavaline spermogramm, võime saada vastuse justkui mehe viljakusega on kõik korras. Reaalsuses on aga igal 3.-5. sellisel mehel spermas tõusnud oksüdatiivse stressi tase.
Tavapärane spermaanalüüs üksi on sageli ebapiisav selge diagnoosi saamiseks – enamik meeste viljatuse juhtumeid jääb seletamatuks.
Mis on oksüdatiivne stress ja mida liiga kõrge oksüdatiivse stressi tase kaasa toob?
Oksüdatiivne stress tekib, kui reaktiivsete hapnikuühendite (tuntud ka kui vabad radikaalid või oksüdandid) tootmine koormab üle organismi kaitsesüsteemi (antioksüdandid), mis vastutab nende neutraliseerimise ja eemaldamise eest.
Sperma oksüdatiivne stress võib olla põhjustatud süsteemsetest patoloogiatest, nagu infektsioonid ja haigused, aga ka elustiili teguritest, nagu suitsetamine, alkoholi või kahjulike ainete tarbimine, ühekülgne toitumine ja muud keskkonnategurid. Vanus mõjutab samuti oluliselt oksüdatiivse stressi taseme tõusu, selle tõenäosus on suurem üle 34-aastastel meestel.
Inimese paljunemisel on vabade radikaalide füsioloogiline tase sperma normaalse toimimise, nagu seemne- ja munaraku ühinemise eelduseks. Liigses koguses põhjustavad vabad radikaalid aga oksüdatiivset stressi, mis võib kahjustada reproduktiivset funktsiooni ja halvendada viljastumise tulemusi. Oluline on teada, et ka liiga madal ROS tase – reduktiivne stress, mõjutab viljastumist negatiivselt. Seega näiteks ilma analüüsita heas usus antioksüdante sisaldavate toidulisandite ostmine apteegist võib hoopis negatiivselt mõjuda. Just seetõttu on oluline teada oksüdantide/antioksüdantide tasakaalu – seda näitab oksüdatsiooni-reduktsiooni potentsiaal (ORP).
Sperma kõrgenenud oksüdatsiooni-reduktsiooni potentsiaal (ORP), mida mõõdetakse MiOXSYS® testiga, mõjutab negatiivselt kunstliku viljastamise tulemusnäitajaid. Seemnerakud ei suuda oksüdatiivse stressi poolt põhjustatud kahjustusi olematuks teha, kuid sperma uueneb pidevalt ja kui teame, et oksüdatiivse stressi tase on kõrge, siis optimaalset oksüdatiivse stressi taset saab mitteinvasiivse raviga taastada.
Kuidas MIOXSYS® analüüsi tehakse?
MIOXSYS® analüüsi saab lihtsasti teha koos tavalise spermogrammiga samast spermaproovist, mille mees on andnud. Seega patsiendile see täiendavalt midagi kaasa ei too. Proovist võetakse pipetiga väike kogus spermat ning viiakse see MIOXSYS® analüsaatori sensorile. Analüsaator annab vastuse 5 minutiga ning arst saab seejärel teha vastavad raviotsused.
Kes võiks kaaluda Mioxsys analüüsi tegemist?
- Kõik, kes soovivad põhjalikumat spermaanalüüsi lisaks spermogrammile
- Ebaselge põhjusega viljatuse korral
- Korduva ebaõnnestunud viljatusravi tsükli korral
- Korduvate raseduse katkemiste korral
- Toidulisandite liigtarbimise ennetamiseks
Next Fertility Nordic kliinikus on võimalik teostada laiendatud sperma analüüsi, mille käigus määratakse lisaks tavapärasele spermaanalüüsile ka põletikumarker (IL-6), spermatosoidide vastased antikehad (MAR-test) ning sperma oksüdatiivse stressi tase (MiOXSYS meetodil). Broneeri aeg SIIT!