Küsimustele vastab Next Fertility Nordic viljatusravi arst Dr Ailen Aluri
Dr. Ailen Aluri, günekoloog ja viljatusraviarst Next Fertility Nordic kliinikus räägib peamistest viljatuse põhjustest, ravivõimalustest ning munarakkude külmutamise võimalustest viljakuse säilitamiseks.
- Kaua olete naistearstina töötanud ja kas selle aja jooksul on inimeste teadlikkus enda viljakusest muutunud?
Olen töötanud naistearstina 13 aastat. Ma arvan küll, et inimeste teadlikkus viljakusest on muutunud. Seda teemat on käsitletud meedias, meil on Eestis 6 kliinikut, kes on spetsialiseerunud viljatusravile. Paljudel inimestel on oma tutvus- ringkonnas paare, kellel on olnud või on probleeme lapse saamisel. Viimasel ajal räägitakse ja kirjutatakse ka oma munarakkude külmutamise võimalusest, et hiljem ei seisaks naine silmitsi probleemiga, et tahaks sünnitada, kuid iga juba 40 lähedal ja oma munarakkude reserv otsa saanud.
- Kui tihti soovitate käia naistearsti juures kontrollis? Millal tasuks kindlasti arsti poole pöörduda?
Naistearsti juures võiks kontrollis käia ikka vähemalt 2 aasta tagant kaebuste puudumisel. Kindlasti tasuks arsti poole pöörduda kui esineb tsüklivälist veritsust või menopausi aegset veritsust, alakõhuvalusid, suurenenud voolust. Kui menstruatsioonid on muutunud vererohkeks, valulikuks, ebakorrapäraseks. Samuti tasuks kontrolli tulla, kui ellu on tulnud uus partner.
- Mis on peamised lastetuse põhjused?
Umbes kolmandik lastetuse põhjustest on tingitud naisest, teine kolmandik mehest ja viimane kolmandik mõlemast. U 10% jääb lastetuse põhjus leidmata ehk tegemist on ebaselge lastetusega. Naisepoolsetest põhjustest on sagedased ovulatsioonihäired: PCOS ehk polütsüstiliste munasarjade sündroom, hüperpralaktineemia, kilpnäärme talitlushäired, samuti endometrioos, munajuhade poolne põhjus ehk olukord kus munajuhad on osaliselt või täielikult sulgunud nt põletiku tagajärjel või mõne operatsiooni järgselt tekkinud liitelise protsessi tõttu.
Mehepoolsed põhjused on tingitud sperma kvaliteedi häirest, mis väljendub spermatosoidide väheses hulgas või halvas liikumisvõimes või on nad ehituslikult defektsed. Võivad esineda varikotseele ehk munandi veenilaiendid või põletikud.
- Milline patsient Sinu juurde satub? Mida Sa tahaksid patsientidele südamele panna?
Ma arvan, et kõige rohkem on sattunud PCOS ehk polütsüstiliste munasarjade sündroomiga naisi. Nende probleemiks on enamasti ebaregulaarne menstruatsioon, vahel mensese täielik puudumine ilma ravita. Tsükkel võib olla 40 päeva ringis kuni isegi ainult mõni kord aastas. Paljud neist naistest on pisut ülekaalulised, võib esineda tugevamat mehe tüüpi karvakasvu. Kuna neil ei toimu spontaanselt ovulatsiooni, siis need naised jõuavad suhteliselt kiiresti viljatusravi arsti vastuvõtule. PCOS naiste puhul kellel on ka pisut ülekaalu, aitab tihti kaalu langetamine. See on raske ülesanne, kuid tihti on see piisav tulemuse saavutamiseks ja kindlasti on see ka edukama ravitulemuse saavutamiseks oluline.
Teine grupp patsiente on endometrioosi diagnoosiga naised. Tihti on nad käinud juba korra või rohkem endometrioosi tõttu operatsioonil, saanud hormoon ravi. Endometrioosiga naistele soovitaks tulla kindlasti peale diagnoosi saamist viljatusravi arsti konsultatsioonile. On teada , et endometrioos muudab munarakkude kvaliteeti ja halvendab rasestumise võimalust. Iga operatsioon kahjustab munaraku reservi ja seetõttu tuleks hoiduda kordus operatsioonist ja hakata võimalikult vara tegelema viljatusraviga kui on lapsesaamise soov olemas. Ka viljatusravi võib sellisel puhul aega võtta.
- Mida saab ise teha, et oma viljakust hoida?
Kindlasti tervislikud eluviisid, mõõdukas sportimine. Hoida kehakaalu normi piires, mitte suitsetada ja tarbida mõnuaineid. Vähem stressi elus. Need kõik omavad mingit rolli lapse saamisel. Kui on plaanis rasestuda, siis võiks hakata tarvitama foolhappe preparaati.
- Kas usute imedesse?
Ikka peab uskuma. Minul on olnud patsient, kes on saanud lapse peale 9 kehavälise viljastamise protseduuri. Samuti on juhtumeid, kus on naine ise rasestunud peale mitut ebaõnnestunud IVF protseduuri.
- Viimasel ajal räägitakse ja kirjutatakse ka oma munarakkude külmutamise võimalusest, et hiljem ei seisaks silmitsi probleemi ees, et tahaks sünnitada, kuid vanus juba 40 lähedal ja oma munarakkude reserv otsa saanud.
Seda ma mainisin juba põgusalt ka eespool. Kuid naised on hakanud ka sellele mõtlema ja on juba ka naisi, kes on oma munarakud külma pannud. Seda ei tehta veel massiliselt, kuid tasapisi naiste teadlikkus sellest kasvab ja sellist protseduuri ette võetakse. Kui ma aasta tagasi käisin Salzburgi koolitusel, siis sealsed lektorid ütlesid, et Ameerikas on juba selline trend, et vanemad kingivad tütardele kolledži lõpetamise puhul raha, et tütred saaksid oma munarakud külmutada. Siis nad saavad muretult keskenduda karjääri tegemisele ja sünnitada hiljem, kui elu on materiaalselt kindlustatud. Meil küll sellist trendi veel ei ole, kuid on vähemalt võimalus seda protseduuri teha.