Ämmaemand Liis Raag kirjeldab ämmaemanda rolli, kui teemaks on raseduse jälgimine nii: „Mulle on olnud kõige olulisem see, et lapseootel naine ja ta pere tunneksid end selles protsessis turvaliselt. Raseduse ajal võib tekkida muresid ja küsimusi ja just sel hetkel on oluline, et naine teaks, et tal on olemas ämmaemanda näol tugi ja abi – keegi, kellelt küsida ning teadmine, et teda suunatakse vajadusel edasi, aidatakse.“
Millele võiks mõelda juba enne raseduse planeerimist?
„Uuringute tulemustest on teada, et heas füüsilises vormis naiste sünnitus ja sünnitusjärgne taastumine kulgevad kergemalt. Kui kehaline aktiivsus on elu osa juba enne rasestumist, siis on loomulik samamoodi jätkata raseduse ajal. Varem vähemaktiivseid naisi motiveerib rasedus sageli tegema muutusi eluviisis, ka alustama igapäevase liikumisega.”
Mis sind oma töö juures kõige rohkem rõõmustab?
„Naudin teiste abistamist, tervishoiutöötajatel on juba kord selline soov – olla abistajaks. On ületamatu rõõm, kui ma näen, et kellegi läheb hästi, eriti siis, kui on olnud raskusi. Ilus sünnitus annab sellise emotsiooni, et sellel „sõidab“ tükk aega veel.”
Millisena näed sina naiste raseduse ja emaks saamise teekonda?
„Mulle meeldib mõelda emaks saamisest kui teekonnast ja see võiks kulgeda ühe tervikuna, ilma jupitamiseta.
Siin kliinikus meeldib mulle, et näeme peresid mõnel juhul juba enne rasedust ja saame pakkuda võimalust kogu teekond meiega käia.
Me ei lõika ära suhet, et siin nüüd lõppes tee rasestumisega, siin sünnitusega, vaid me näeme seda protsessi tervikuna, ka peale sünnitust, vahel mitu aastat lausa, kui emad saadavad oma laste sünnipäevade paiku meile pilte oma armsatest lastest. Sageli ütlen peredele raseduse ajal, et nad võiks valmistuda pereks kasvamiseks ja lapsevanema rolliks, mitte üksnes sünnituseks.“
Next Fertility Nordic kogenud ämmaemandad Tiina Untera, Liis Raag ja Kirlin Meejärv on abiks lapseootel peredele alates raseduse planeerimisest kuni sünnitusjärgse perioodini:
• raseduse tuvastamine
• rasedusega arvele võtmine
• raseduse jälgimine regulaarselt, sünnituseks valmistumine
• vajalike analüüside ja uuringute määramine
• NIPTIFY test
• vajadusel naistearsti või muu eriarsti juurde suunamine • imetamise nõustamine
• sünnitusjärgne ämmaemanda visiit
• sünnitusjärgne koduvisiit
Fotod: Kadri Unt