Foto: Dziana Hasanbekava from Pexels
Sageli ei pruugi kauaoodatud lapseootus õnnestuda esimesel, teisel ega ka mitmendal katsel, mistõttu tuleb hinnata ja välja selgitada, mis rasestumist seni takistanud on. Kui suur roll on sealjuures toitumisel, räägib viljatusravikliiniku Next Fertility Nordic toitumisnõustaja Anna Merkulova.
Toitumisel on oluline roll
Toitumisnõustaja Anna Merkulova sõnul sõltub viljakus paljudest teguritest, sealhulgas eelkõige inimese vanusest, aga ka hormonaalsest seisundist, stressitasemest, eluviisidest, ainevahetusest ja geneetikast. Ent väga olulist rolli mängib ka toitumine, mistõttu ei saa pere planeerivate paaride toitumisharjumustest mööda vaadata.
“Meie hormoonide, sealhulgas suguhormoonide töö on otseses sõltuvuses sellest, mida ja palju me sööme, palju vitamiine ja mineraalaineid meie toidus on ning mis kvaliteediga toitu me tarvitame,” ütles ta ja lisas, et viimane ei sõltu soost ega vanusest, vaid on tähtis võrdselt kõigile ja igale organismile. “Võib-olla mingis mõttes naistele on see olulisem, kuna tema peab mitte ainult rasestuma, vaid ka kandma ja sünnitama last, mis vajab lisareserve.”
Ent õnnestunud viljastumiseks on sama oluline ka mehe seemnerakkude kvaliteet, mis sõltub samuti mehe eluviisidest, sealhulgas toitumisest. Et mehe seemnerakk areneb 3-kuulise arengutsükliga, on ka mehel võimalik sugurakkude kvaliteeti tervislike eluviiside abil mõjutada.
Väga oluline viljakust mõjutav tegur on ka tulevase lapsevanema kehakaal. “On teada, et kui naisel on liiga madal (alla 18) või vastupidi, liiga kõrge (üle 30) kehamassiindeks, siis on tihti häiritud tema menstruaalne tsükkel ja ovulatsioon, mis omakorda põhjustab viljakusprobleeme,” rääkis Merkulova. Samamoodi langeb ülekaalulisuse tõttu ka mehe seemnerakkude kvaliteet. See on eelkõige tingitud oksüdatiivsest stressist, mis viljakust ja sugurakkude kvaliteeti olulisel määral mõjutab.
Mõjutab kogu immuunsüsteemi tööd
Statistika järgi ulatub viljatute paaride arv populatsioonis kuni 15 protsendini. Viljatuse põhjuseid on väga erinevaid — need võivad olla nii anatoomilised, geneetilised, endokriinsed kui ka immunoloogilised. Ehkki toitumisega ei saa parandada anatoomilisi probleeme, võib tervislik toitumine mõjutada inimese endokriinsüsteemi talitlust ja kogu immuunsüsteemi tööd. Nimelt on valed toitumisharjumused Merkulova sõnul sageli üks olulisemaid viljatuse põhjuseid.
“Meie toitumine võib mõjutada isegi geenide avaldumist, kuna meie genoom on kohanduv ja kohandatav — seda uurib geneetika teadusharu “epigeneetika“. Ka sugurakkude kvaliteet sõltub suurel hulgal elustiilist ja organismi varustamisest mitmekülgsete toitainetega,” märkis toitumisnõustaja.
Ekstreemsused ei vii kuhugi
Tervisliku toitumisega kaasneb paaridel sageli mitmesuguseid müüte ja eksiarvamusi, mis pikema järelemõtlemiseta oma igapäevaellu lülitatakse. Näiteks niinimetatud imedieedid, mille rakendamisega oma tervisele ja viljakusele sageli hoopis karuteene tehakse. “Kindlasti ei tasu ekstreemseid dieete pidada, sest tavaliselt teeb see lausa halba,” toonitas Merkulova.
Tasub silmas pidada, et osade pealtnäha justkui tervislikuks tituleeritud toitude liigne tarvitamine soodustab organismis hoopis põletikke. Nende hulgas on näiteks piimatooted, gluteeni sisaldavad tooted, punane liha, kohv ja magustoidud. “Alkoholi tarbimine peaks olema mõõdukas ning loobuda võiks transrasvadest ja tühja kalorsusega toidust, näiteks kiirtoidust,” lisas ta.
Tsingirikas toit raseduse eel
Kuid mida siis toitumise juures ikkagi jälgida? Merkulova sõnul peab toitumine olema mitmekülgne, tasakaalustatud ja regulaarne ning parem oleks valida toidulauale hooajalist ja kodumaist toitu. “Oluline on jälgida toiduainete kvaliteeti, glükeemilist koormust (kiirete süsivesikute ja suhkru tarvitamist), süüa piisavas koguses õigeid ja häid rasvu ning tarvitada rohkem juurvilju ja kalatoite,” soovitas ta.
Kui hommikusöök võiks toitumisnõustaja sõnul olla valgurikas ja mitte magus, siis iga lõuna- ja õhtusöögi ajal tuleks süüa rohelist salatit ja juurvilju, lisada igapäevaselt menüüsse pähkleid ja seemneid (mandlid, kreeka pähklid, lina-, kanepi- ja seesamiseemned) ja marju.
“Kui paaril on soov rasestuda, oleks kasulik lisada menüüsse tsingirikast toitu, nagu kala, mereannid, kõrvitsaseemned, kaer, pruun riis ja tume šokolaad — seda põhjusel, et just tsink osaleb suguhormoonide sünteesis ja talitluses,” rääkis Merkulova ning lisas, et tsink soodustab ka spermatogeneesi. Testosterooni tõstavad omakorda kala, austrid, avokaado, seller, kaer ja ingver.
“Naiste reproduktiivsüsteemi reguleerimiseks oleks hea lisada menüüsse fütoöstrogeenirikkad (looduslikud östrogeenid) toidud, nagu lina- ja seesamiseemned, kuivatatud puuviljad (aprikoosid, ploomid), oad, terved terad, sibul ja küüslauk,” lisas ta.
Toitumisnõustaja saab aidata
Kui paaril esineb probleeme viljakusega ning põhjus ei ole ilmtingimata anatoomiline, on paljudel juhtudel abi toitumisnõustaja kaasamisest, kes õpetab, kuidas toitumise või toidulisanditega normaliseerida tervist, tõsta viljakust. “Ühtlasi anname nõu, kuidas toituda raseduse ajal, et laps saaks kätte kõik vajalikud toitained ja emal ei oleks toitainete puudust,” lisas ta.
“Kui paar alles planeerib last, siis on juba õige aeg hakata tervislikult toituma. Samuti võiks lasta toitumisnõustaja juures kontrollida, kas sinu toitumine on tasakaalustatud või kas mõnedest tähtsatest vitamiinidest ja mineraalidest on organismil puudus,” sõnas Merkulova. Kindlasti arvestab toitumisnõustaja ka kliendi eluviisi ja harjumusi ning annab pädevat ja personaalset nõu.