Une pikkus võib oluliselt mõjutada seemnerakkude kvaliteeti

Une pikkus võib oluliselt mõjutada seemnerakkude kvaliteeti

Next Fertility Nordic kliinikus viidi läbi õpilasuurimustöö “Elustiili mõju seemnerakkude parameetritele Next Fertility Nordic kliiniku näitel”. Töö autor on Tallinna Reaalkooli õpilane Karl Hendrik Nõmper, keda juhendasid bioloogiaõpetaja Tiina Talvi ja meie kliiniku embrüoloog Galina Belova.

Töö teoreetilises osas loodi ülevaade spermatogeneesist ja varasematest uuringutest, mis käsitlevad elustiili mõju meeste viljakusele. Praktilises osas uuriti meie kliiniku klientide seemnevedeliku analüüside alusel, millised elustiili tegurid mõjutavad seemnerakkude üldhulka kontsenratsiooni, liikuvust ning morfoloogiat.

Ülemaailmse meeste seemnerakkude parameetrite väärtuste langustrendi murdmiseks on vaja välja selgitada, millised elustiili tegurid põhjustavad seemnevedeliku parameetrite väärtuste langust.

Seetõttu esitati uurimistöös järgmine uurimisküsimus: kuidas mõjutavad vanus, kehamassiindeks, haigustunnused, COVID-19 läbipõdemine, kuumusega kokkupuude, füüsiliselt aktiivne aeg, uni, stress, kofeiini, nikotiini, proteiinitoodete, steroidide või steroidsete ravimite ja alkoholi tarbimine ning nende koosmõju järgmisi seemnerakkude parameetreid: üldhulk, kontsentratsioon, liikuvus ja morfoloogia.

Uuringusse kaasati vabatahtlikult 81 meie kliinikut külastanud meest. Tulemused näitasid, et seemnerakkude parameetrite väärtusi mõjutavad oluliselt meeste vanus, une pikkus, kuumusega kokkupuude ja elustiilifaktorite koosmõju.

Meestel vanusevahemikus 35–54 aastat on madalam protsent normaalse morfoloogiaga seemnerakke (3,0% ± 1,4) kui neist noorematel meestel (4,1% ± 2,2%).

Meestel, kes magavad 7–8 tundi ööpäevas, on oluliselt suurem hulk seemnerakke (241,0 · 106 ± 184,2 · 106) kui meestel, kes magavad alla 7 tunni, üle 8 tunni või kelle une pikkus varieerub oluliselt (163,0 · 106 ± 147,2 · 106).

Varasemate teadustöödega vastupidiselt märgati uuringus, et kuni 3 korda nädalas kuumusega kokkupuutuvate meeste normaalse morfoloogiaga seemnerakkude osakaal  on madalam (3,4% ± 1,9%) kui üle kolmel korral kuumusega kokkupuutuvatel meestel (3,6% ± 1,8%).

Samuti ilmnes vastupidiselt varasemate tööde tulemustele, et n-ö tervisliku eluviisi esindajatel on väiksem osakaal liikuvaid seemnerakke (39,1% ± 16,9%) kui n-ö ebatervisliku eluviisiga meestel (46,2% ± 13,3%).

Tutvu terve uurimustööga siit: