Seemnerakkude kvaliteeti on võimalik tervislike eluviiside abil mõjutada. Foto: Shutterstock
Ligi kolmandiku rasestuda soovivate paaride viljatuse põhjustest moodustavad mehepoolsed tegurid. Mis meeste viljakust eelkõige mõjutab ning kuidas seda parandada?
Palju sõltub mehe igapäevasest eluviisist
Seemnerakkude kvaliteeti mõjutavaid tegureid on palju. Kui anatoomilised põhjused kõrvale jätta, sõltub viljakus mõistagi mehe eluviisist. On näiteks teaduslikult tõestatud, et suuremas koguses kofeiinirikaste jookide igapäevane tarbimine võib seemnerakkude arvu vähendada ja nende DNA-d kahjustada.
Samuti on oluline roll alkoholi liigtarbimisel ja suitsetamisel, mis seemnerakkude kvaliteeti, seksuaalset suutlikkust ja kehavälise viljastamise õnnestumise tõenäosust langetavad.
Kehvem sperma kvaliteet on ka suitsetavate isade poegadel. Lisaks võib mehe suitsetamisest ja liigsest alkoholist loobumine motiveerida seda tegema ka naist, mis parandab ilmselgelt rasestumise tõenäosust.
Ent eluviisist tulenevalt võiks mees üle vaadata ka oma igapäevased liikumis- ja toitumisharjumused. Nimelt võib ülekaalulisus vähendada testosterooni taset ja see pärssida huvi seksi järele ning erektsiooni teket. Rasvumine võib olla ebakvaliteetse sperma põhjuseks.
Seega tuleks vältida ebatervislike toitude tarbimist, lisada igapäevamenüüsse vitamiini- ja mineraalaineterohkeid toidukordi, teha sporti ja rasvunutel langetada kindlasti kehakaalu.
Samuti võib see motiveerida partnerit kaalu langetama, mis lisaks veelgi positiivset mõju viljakusele. Võiks ka mõelda, kas munandikotil ei ole sagedast kõrge temperatuuriga kokkupuudet.
Ülekaalulisus on veresoonte lupjumise ja pahaloomuliste kasvajate, sealhulgas eesnäärmevähi riskiteguriks, mistõttu võiks teadlikult pöörata tähelepanu liikumisele, olgu selleks siis jalutuskäik, treening või mõni muu aktiivne tegevus.
Vanusega halveneb ka mehe sugurakkude kvaliteet
Ehkki levinud eksiarvamuse järgi langeb ajaga vaid naise viljakus, lükkavad värskemad uuringud selle arvamuse ümber. Nimelt on mitmes teaduslikus uuringus välja selgitatud, et vanusega väheneb sugurakkude hulk ja nende liikuvus ning suureneb ebanormaalse kujuga spermide hulk ja uute geenimutatsioonide ning neuroloogiliste häirete tekke tõenäosus lastel.
Umbes 30ndates eluaastates hakkab mehe testosterooni hulk vähenema. Mida aasta edasi, seda rohkem väheneb spermide liikuvus, ühtlasi hakkab aja jooksul vähenema ka seemnepurskel vabaneva seemnevedeliku hulk. Seega mõjutab ka mehe bioloogiline vanus õnnestunud rasestumise tõenäosust ning seda faktorit ei saa alahinnata.
Seemnerakkude kvaliteeti saab mees sageli ise mõjutada
Mehepoolse viljatuse puhul mängib rolli fakt, et seemnerakkude kvaliteeti saab tervislike eluviiside abil oluliselt mõjutada, seda lihtsal põhjusel: kuna mehe seemnerakud arenevad 3-kuulise arengutsükliga, võivad tervislikud eluviisid aidata sperma kvaliteeti veidi parandada. Tervislik eluviis ei paranda mitte ainult sperma kvaliteeti, vaid ka testosterooni tootmist ning potentsiaalselt ka partneri eluviisi.
Mehe viljakuse hindamiseks on vajalik läbi viia spermaanalüüs ehk spermogramm, mille käigus analüüsitakse eeskätt seemnerakkude hulka, liikuvust ja kuju. Reeglina antakse analüüs kliinikus selleks ettenähtud ruumis ning oluline on meeles pidada, et mees peaks 3–4 päeva enne seda hoiduma seemnepurskest.
Teine võimalus on teha spermaanalüüs kodustes tingimustes. Kui see on eelnevalt labori töötajatega kooskõlastatud, peaks spermaanalüüs olema hoitud kehatemperatuuri juures ning jõudma kliinikusse 30 minuti jooksul.
Vajadusel viiakse läbi lisauuringud
Kui esmase spermogrammi analüüside tulemustes esineb kõrvalekaldeid, määrab arst vajadusel lisaanalüüsid. Näiteks viiakse sageli läbi HaloSperm test, mis aitab selgitada välja lastetuse põhjused, analüüsib seemnerakkude DNA katkeid ning annab infot, kui suur osa seemnerakkudest on fragmenteerunud DNA-ga. Samuti saab testijärgselt jagada soovitusi, mida võiks mees oma eluviisides parandada, et sugurakkude kvaliteeti parandada.
Et ebatervislikud eluviisid võivad organismis põhjustada oksüdatiivset testi, kandub see üle ka mehe spermale. Kui stressitase on kõrgem, võib see viidata põletikule ning viia spermide DNA katkemiseni ja olla seetõttu viljatuse või ebaõnnestunud kehavälise viljastamise protseduuri põhjuseks.
Sellisel juhul viiakse läbi MiOXSYS analüüs, mis selgitab välja oksüdatiivse stressi taseme. Oksüdatiivse stressi esinemise korral võib selle lahendada antioksüdantide hulga suurendamisega söögis ning sagedasemate seemnepursetega. Teiste lisauuringute kohta saab lähemalt lugeda siit.
Viljakuse kontrolli või meestearsti ehk androloogi vastuvõtule saab broneerida aja viljatusravikliiniku Next Fertility Nordic kodulehel.
Võta ühendust