Populaarne: ämmaemanda sünnitusjärgne koduvisiit!

Populaarne: ämmaemanda sünnitusjärgne koduvisiit!

Kuidas koduvisiit tavapärasest ämmaemanda vastuvõtust erineb ning mis on selle eelised? Fotol ämmaemand Kelli Kade. Foto: Kadri Unt

Uue ilmakodaniku sünd on pere elu muutev sündmus, mistõttu on spetsialisti nõu ja abi siin hindamatu väärtusega. Just sel põhjusel on Eestis järjest populaarsemaks saanud ämmaemandate koduvisiidid. Kuidas koduvisiit tavapärasest ämmaemanda vastuvõtust erineb ning mis on selle eelised, selgitab viljatusravikliiniku Next Fertility Nordic ämmaemand Kelli Kade.

Uue ilmakodanikuga harjumine võtab aega

Kui sünnitus kulges normaalselt ning naise taastumine ja lapse adaptsioon on olnud ootuspärane, võib ämmaemand Kelli Kade sõnul ema ja beebi haiglast välja kirjutada juba ööpäev või kaks pärast sünnitust.

Et aga uue ilmakodanikuga harjumine võtab aega palju kauem ning koduses keskkonnas võib tekkida küsimusi või muresid, millele haiglas ei osatud mõelda, pakuvadki ämmaemandad Eestis koduvisiite, kuhu saab koos ema ja lapsega kaasata ka kõik teised pereliikmed.

“Sünnitusjärgne koduvisiit on hea võimalus kasutada professionaalset ämmaemanda teenust, saada abi ja toetust oma kodus ehk turvalises ja igapäevases keskkonnas. Just seetõttu on ämmaemanda koduvisiidid muutunud väga populaarseks,” sõnas ämmaemand.

Koduvisiidi võimalus on kõigil peredel

Kelli Kade
Ämmaemand Kelli Kade sõnul aitab koduvisiit tõsta vanemate üleüldist rahulolu. Foto: Kadri Unt

Varase kojukirjutamise korral pakub haigla enamasti ise kas ämmaemanda koduvisiiti või tagasikutset haiglasse ambulatoorsele lastearsti vastuvõtule. Vajadus ämmaemanda koduvisiidiks otsustatakse enne haiglast lahkumist ning tasub tähele panna, et korraldus on Eestis piirkonniti veidi erinev.

Viljatusravikliinik Next Fertility Nordic pakub Tallinnas ja selle lähiümbruses tasulist ämmaemanda koduvisiiti kõigile peredele, kes ämmaemanda nõustamist soovivad. “Ämmaemanda koduvisiiti saab planeerida kuni 28 päeva sünnitusest, pere soovil ka korduvalt,” lisas Kelli Kade.

Tema sõnul on koduvisiit ämmaemanda jaoks hea võimalus näha ema ja last nende igapäevasituatsioonis ning anda vastavalt sellele soovitusi. “Samuti aitab koduvisiit tõsta vanemate üleüldist rahulolu, suurendab vanemate teadlikkust ja enesekindlust ning on terviseprobleemide ennetamise vaatenurgast olulisel kohal,” sõnas ämmaemand.

Kelli rääkis, et ehkki koduvisiit on ämmaemandate jaoks tihti informatiivsem kui vastuvõtt haiglaseinte vahel, tuleb siiski arvestada, et kõiki uuringuid või toiminguid ei saa kodus teha. “Seetõttu võib varajase kojukirjutamise puhul olla vajadus ka veel ambulatoorseks vastuvõtuks haiglas,” selgitas ta.

Mida koduvisiidil tehakse?

Koduvisiidil vaatab ämmaemand vastsündinu üle, hindab tema üldseisundit ja kaaluiivet. Samuti on kontrolltoitmise abil võimalik hinnata, kui palju laps ühe toidukorra jooksul rinnast sööb.

“Vajadusel saab korrigeerida imetamisasendit või leida lapse toitmiseks mugavama asendi. Suurema kaalulanguse korral aitame välja arvutada lapse ööpäevase toidukoguse ning selgitame lisatoidu andmise meetodeid,” kirjeldas ta. Kindlasti saab ämmaemand olla abiks ja toetada perekonda vastsündinu hooldusel ning anda soovitusi paremaks toimetulekuks. 

Koduvisiidil on võimalus vestelda tagasiulatuvalt ka sünnitusest ning uurida, kuidas naine on taastunud, seda nii füüsiliselt kui ka vaimselt, ning aru saada, kuidas kogu ülejäänud perekond uue olukorraga on kohanenud.

Samuti saab ämmaemand anda soovitusi lapse ja ema unerežiimi osas ning nõustada nii toitumise kui vitamiinide tarvitamise osas. “Kõrvalekallete puhul suunab ämmaemand naise või lapse vastava spetsialisti juurde,” rääkis viljatusravikliiniku Next Fertility Nordic ämmaemand Kelli Kade.

Next Fertility Nordicu ämmaemandatega saad lähemalt tutvuda siin.