Valulik menstruatsioon võib viidata endometrioosile

Valulik menstruatsioon võib viidata endometrioosile

Dr Ailen Aluri sõnul on naiste teadlikkus endometrioosist väga erinev. Foto: Kadri Unt

Viljatuse põhjuseid võib olla palju erinevaid: kui kolmandikul juhtudest on tegemist mehepoolsete põhjustega, siis sama palju mängivad rolli ka naisepoolsed tegurid. Üheks oluliseks viljakust pärssivaks diagnoosiks on endometrioos — haigus, mida esineb umbes 30–50 protsendil viljakusprobleemidega naistest.

Sageli ei kurda naised ühegi sümptomi üle

Endometrioos on naistel esinev krooniline haigus, mille puhul paikneb emaka limaskesta (endomeetriumi) sarnane kude kolletena väljaspool emakat. Haiguse teeb salakavalaks fakt, et sageli ei kaasne sellega ühtegi kaebust — umbes neljandikul naistest ei avaldu reeglina ühtegi sümptomit. Levinuimaks kaebuseks on tugev valu vaagnapiirkonnas menstruatsiooni ajal, mis aga ei pruugi alati viidata just endometrioosile. 

“Erinevad uuringud ütlevad, et 25–50 protsendil viljatutest naistest on endometrioos,” sõnas viljatusravikliiniku Next Fertility Nordic naistearst dr Ailen Aluri.

Haigusele omane valu on tingitud endometrioosi kolletest, mis veritsevad tsüklitena, mistõttu tekib koldeid ümbritsevate kudede pinge ja krooniline põletik.

Reeglina tekib valu paar päeva enne menstruatsiooni algust, püsib terve menstruatsiooni kulgemise aja ning kaob pärast menstruatsiooni lõppu või paar päeva hiljem.

Endometrioosi saab kontrolli all hoida

Kuna endometrioosi vorme on erinevaid, võib haigus avalduda erinevate sümptomite näol. Kõige sagedamini diagnoositakse endometrioosi munasarjades, kuid haiguskolded võivad asetseda ka kõhuõõneorganitel, kõhukelme sisepinnal või teiste organite peal.

Dr Ailen Aluri sõnul on teadlikumad naised, kelle tutvusringkonnas on haigust esinenud. Foto: Kadri Unt

Haigust on sageli raske diagnoosida, kuna sümptomid on ebaspetsiifilised ja avalduvad naistel erinevalt. Esmane kahtlus tekib arstil enamasti naise kaebuste põhjal. Vahel võib olla tegu ka juhuleiuga ultraheliuuringul või selgub diagnoos hoopis operatsiooni käigus.

“Naiste teadlikkus endometrioosist on erinev. Teadlikumad on naised, kelle tutvusringkonnas on olnud sugulasel või sõbrannal endometrioosi. Tihti tuleb see diagnoos ikkagi üllatusena,” rääkis dr Aluri.

Endometrioosi pole võimalik organismist välja ravida, kuid seda saab siiski kontrolli all hoida. Kui valu ja põletikureaktsiooni vähendamiseks kasutatakse peamiselt valuvaigisteid, siis hormonaalsete vahenditega on võimalik haiguse levimist takistada, kuna nende abil vähendatakse hormoontundlikke koldeid.

Vahel on vaja kasutada ka operatiivset ravi, et eemaldada tekkinud liited erinevate organite vahel, endometrioosikolded ja endometrioidsed tsüstid munasarjadest.

Endometrioos ei tähenda lapsesoovi luhtumist

Nagu öeldud, selgub endometrioosi diagnoos sageli alles siis, kui paaril pole õnnestunud teatud aja jooksul loomulikul teel rasestuda. Endometrioos põhjustab viljatust läbi mitme faktori:

  • anatoomilised muutused väikevaagnas liitelise protsessi näol;
  • peritoneaalfunkstiooni muutused — väikevaagnas kujuneb põletikuline reaktsioon, mis võib kahjustada sugurakke ning mõjutab negatiivselt munajuha motoorikat;
  • muutused hormonaalses ja rakulises immuunsuses, mille tõttu võib väheneda emaka retseptiivsus ja on takistatud embrüo kinnitumine.

Üldjuhul ei ole endometrioos siiski pöördumatu takistus lapse saamisel: kui paljudel juhtudel on siiski võimalik rasestuda loomulikul teel, aitab ka meditsiiniline sekkumine paari soovi teoks teha. Raske endometrioosi (III, IV aste) puhul on abiks kehaväline viljastamine ehk IVF.

Sugurakud saavad kokku laboritingimustes

Selleks, et rasestumise tõenäosust suurendada, tarvitab naine 2–4 nädala jooksul ravimeid, mis soodustavad munarakkude valmimist. Ravimite abil valmib munasarjades võimalikult palju küpsenud munarakke ehk tekib superovulatsioon.

Seejärel toimub laboritingimustes munarakkude viljastamine seemnerakkudega, pärast mida kasvatatakse viljastunud munarakku veel kuni kuus päeva. Kui kõik eelnev õnnestus, viiakse embrüo(d) naise emakasse. See toimub spetsiaalse kateetri abil ning naisele valu ei tekita. Eestis on seaduse järgi lubatud naisele siirata kuni 3 embrüot, aga tavaliselt siiratakse üks (harvem kaks), et vähendada mitmikrasedusega seotud riske.

Ehkki endometrioosi diagnoosiga naistel on suurem risk varases staadiumis raseduse katkemiseks, möödub rasedus suurema tõenäosusega siiski ilma kaebusteta. Samuti kaob raseduse ajal endometrioosile omane valusündroom, tänu millele on tulevasel emal võimalik lapseootust nautida.

Viljatusravikliinikus Next Fertility Nordic töötavad erinevate kehavälise viljastamise meetoditega hästi kursis ja kogenud spetsialistid, kes on toeks kogu viljatusravi perioodi jooksul ning aitavad lapsesoovi teoks teha.

Ühtlasi on Next Fertility Nordic alates oktoobrikuust haigekassa lepingupartner viljatusravis, mis tähendab, et kuni 40-aastased (kaasa arvatud) haigekassa poolt kindlustatud naised saavad viljatusravi kliinikus tasuta.