Naise ja mehe viljakus sõltub vanusest, geneetilistest faktoritest, eluviisidest ja meid ümbritsevast keskkonnast. Enamus inimesi soovib mingil eluperioodil luua pere ja saada lapsi. Selleks, et olla kursis oma viljakusnäitajatega, soovitame naistel külastada regulaarselt naistearsti. Mehe viljakusest annab kiire ülevaate spermaanalüüs.
Naise viljakus
Naise viljakuse kontroll sisaldab põhjalikku naistearsti konsultatsiooni ning günekoloogilist läbivaatust. Ultraheliuuringu ja analüüside abil saab hinnata naise munarakkude reservi. Kui lapsesoov ei ole mingil põhjusel täitunud, siis aitab arst selgitada lastetuse põhjusi ning määrab vajalikud lisauuringud.
Kuidas kontrollitakse?
- Naistearsti konsultatsioon
- Günekoloogiline läbivaatus
- Ultraheliuuring
- Soovituslikud hormoonanalüüsid (nt AMH, FSH, E2, P4, PRL, TSH)
- Soovituslikud suguhaiguste analüüsid (nt HIV, HBV, HCV, Syphilis, Chlamydia, Gonorrhoeae jm)
- Vajadusel lisauuringud (nt munajuhade läbitavuse uuring)
Naise viljakuse üheks peamiseks mõjutajaks on munasarjades olevate munarakkude arv ja kvaliteet ehk ovariaalne reserv.
Mehe viljakus
Mehe esmaseks viljakuse uuringuks on spermaanalüüs, mille abil hinnatakse seemnerakkude hulka, liikuvust ja kuju. Kui seemnerakkude kvaliteedi parameetrites on kõrvalekaldeid, siis on soovitatav nõu pidada meestearsti ehk androloogiga. Androloog määrab vajadusel soovituslikud lisaanalüüsid ja -uuringud.
Kuidas kontrollitakse?
- Spermaanalüüs
- Meestearsti konsultatsioon
- Soovituslikud hormoonanalüüsid
- Soovituslikud suguhaiguste analüüsid (nt HIV, HBV, HCV, Syphilis, Chlamydia, Gonorrhoeae jm)
- Vajadusel lisauuringud
Viljakuse säilitamiseks on võimalus nii meditsiinilistel, sotsiaalsetel kui ka eetilistel põhjustel oma sugurakke külmutada ja säilitada Next Fertility Nordic biopangas.