Munarakkude külmutamine

Munarakkude külmutamine

Neiust naiseks – kuidas viljakus kujuneb?

Kaasaegne kiire rakkude külmutusmeetod vitrifikatsioon võimaldab muidu tundlikel munarakkudel peatada rakutsükli ja säilida aastaid vedela lämmastiku keskkonnas. Tulevikus saab munarakud vajadusel taas üles sulatada ja kasutada pere planeerimisel.

Sündides on tütarlapsel ligikaudu miljon munarakku, kuid aastatega hakkab nende arv järk-järgult vähenema. Teismeikka jõudnud neiul on sugurakke järele jäänud ligikaudu 400 000 ning naise viljaka ea jooksul küpseb kokku umbes 400 munarakku. Igas kuus stardib naisel munasarjades ligikaudu 30 munarakku, kuid suguhormoonide mõjul muutub tavaliselt üks (harva kaks) munarakk domineerivaks ja vabaneb munasarjast. Kui ovuleerunud munarakk kohtub munajuhas seemnerakuga, saab alguse lapse areng.

Viljakuse langus, mis edasi?

Munarakkude arv ja kvaliteet hakkab oluliselt langema tavaliselt juba naise 30. eluaastates. Kui naise menstruaaltsükkel on ebaregulaarne, siis tasub seda oma günekoloogiga kindlasti arutada. Ebaregulaarne tsükkel võib vahel viidata munaraku küpsemise või vabanemise probleemidele. On väike hulk naisi, kellel saavad munarakud tavapäraselt varem otsa, sellisel juhul on tegemist enneaegse ovariaalse puudulikkusega (POF, Premature Ovarian Failure). Kindlasti tasub küsida oma emalt ja vanaemalt, millal neil algas menopaus, kuid palju kindlam on uurida oma naistearstilt erinevate hormoonalanüüside ja uuringute kohta, mis aitavad hinnata munarakkude reservi.

Kõige rohkem mõjutab munarakkude kvaliteeti AEG.

Kuna munarakke elu jooksul juurde ei teki, siis on väga oluline teadvustada, et naise eluviisidel ja meid ümbritseval keskkonnal on oluline mõju munarakkude kvaliteedile. Suitsetamine, liigne alkoholi tarbimine, vähene liikumine, ülekaal ja stress mõjuvad kõik negatiivselt meie tervisele ning kindlasti pärsivad ka munarakkude kvaliteeti.

Paljud kahekümnendates naised ei mõtle veel pere loomise peale, kuigi tegelikult oleks just see aeg parim lapse saamiseks. Sotsiaalne trend on pereplaneerimist üha edasi lükata, samas ei olda alati kursis, et kolmekümnendates väheneb iga aastaga munarakkude tagavara ja langeb rakkude kvaliteet. Tänapäeval võib ekslikult jääda mulje, et suudame aja kulgu peatada, püsida kauem nooruslikud ja ilusad. Eksitavalt mõjuvad ka pildid kuulsatest näitlejannadest ja telestaaridest, kes on saanud esimest korda lapsevanemateks neljakümnendate aastate teises pooles. Sageli jäetakse sealjuures mainimata, kui pikk on olnud nende naiste viljatusravi teekond ja kas tuli kasutada ka doonori munarakkude.

Munarakkude külmutamine kui lisavõimalus

Next Fertility Nordicu laboritöötajatel on pikaaegne kogemus munarakkude külmutamisel ning valdavalt säilib peale sulatamist 90% munarakkudest. Munarakkude külmutamist võib kaaluda 25-35. aastane naine, kes erinevatel põhjustel soovib pereplaneerimist edasi lükata. Hilisemas eas saab varem külmutatud munarakud uuesti sulatada. Munarakkude külmutamine ei garanteeri lapse sündi, kuid nooremas eas külmutatud munarakkude kasutamine hilisemas viljatusravis suurendab oluliselt ravi õnnestumist ja terve lapse sündimise tõenäosust.

Loe lisaks munarakkude külmutamise teenuse kohta Next Fertility Nordicus.

Autor: Karin Rosenstein